Prądy d`Arsonvala są jedną z odmian prądów wysokiej częstotliwości. Stosuje się je w tzw. darsonwalizacji. Zabieg ten polega na wykorzystaniu prądów wysokiej częstotliwości w granicach od 300 do 500 kHz. Działanie biologiczne prądów polega przede wszystkim na powierzchownym podgrzaniu tkanek. Prądy te działają na zakończenia nerwów wegetatywnych. Po zabiegu może wystąpić delikatny rumień. W czasie wykonywania zabiegu wytwarza się ozon, działający bakteriobójczo.
Darsonwalizacja powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, a także lepsze odżywienie i przyspieszenie przemiany materii w tkance skórnej.

Procedura jest całkowicie bezbolesna. Prąd ma działanie kojące, uspakajające, przeciwzapalne, dotleniające, antybakteryje oraz stymulujące procesy regeneracji i odnowy. Darsonwalizacja jest często stosowana jako uzupełnienie innych zabiegó kosmetycznych.

Prądy d`Arsonvala stosuje się także w: leczeniu nerwobóli, zaburzeń czucia skórnego, świądu i odmrożeń.

Zabiegi prądami wysokiej częstotliwości dzielimy na dwa rodzaje:

Bezpośredni: pelotę zabiegową przykłada się bezpośredniodo miejsca zabiegowego. Podczas zabiegu możliwe jest odczuwalne delikatne mrowienie i ciepło. Czas zabiegu 5-7 min, częstotliwość 2-3 razy w tygodniu.

Przerywany: prądy silniej podrażniają skórę , jeśli na przemian zdejmuje się i przykłada elektrodę do skóry. Możliwe jest odczuwalne mrowienie skóry.

Wskazania:

wiotczenie skóry
trądzik
łysienie plackowate
nadmierne wypadanie włosów
dezynfekcja skóry
nerwobóle
świąd
odmrożenia

Przeciwwskazania:

podstawowe przeciwwskazania do zabiegów
ciąża
metalowe elementy w organizmie
choroby serca
rozrusznik serca
stany zapalne, wirusowe, grzybicze