Depilacja woskiem  czyli proces usuwania zbędnego owłosienia polegający na wyrywaniu włosów razem z korzeniem włosa przy pomocy ciepłego wosku lub pasty cukrowej. Po zabiegu następuje opóźniony odrost włosa oraz jego stopniowe osłabienie, włoski stają się słabsze, delikatniejsze oraz jaśniejsze.

Usuwanie zbędnego owłosienia w salonie kosmetycznym metodą ciepłego wosku:

Woski używane profesjonalnie w salonie kosmetycznym to głównie preparaty azulenowe, aloesowe, pszczele, które nie powodują alergii i uczuleń.Mimo, że zabieg woskowania nie jest zabiegiem jednorazowym i trzeba go powtarzać to jest jednak skutecznym sposobem usuwania zbędnego owłosienia. Po każdym kolejnym zabiegu włosy odrastają coraz słabsze i jest ich coraz mniej. Zabieg należy powtarzać co 4-6 tygodni.

Podczas zabiegu wosk nakładany jest za pomocą szpatułki lub specjalnych wkładów,wewnątrz których znajduje się wosk. Na pojemniku nakręcana jest specjalna rolka,która umożliwia równomierne nakładanie wosku.
W zależności od okolicy objętej zabiegiem wykorzystuje się wkłady o różnej szerokości i objętości (wkład wąski i mały służy do depilacji niewielkich partii ciała,np. wąsik, broda,wkład średni i duży służy do depilacji większych okolic).
Paski stosowane w depilacji woskiem najczęściej wykonywane są z flizeliny lub bawełny, dzięki czemu doskonale dopasowują się do powierzchni ciała.

Przed przystąpieniem do pierwszego zabiegu z użyciem wosku należy wykonać próbę uczuleniową. Jeśli na skórze pod wpływem wosku nie pojawiają się oznaki uczulenia zabieg można bezpiecznie wykonać na większym obszarze.

Po zabiegu depilacji w celu usunięcia resztek wosku stosuje się specjalne płynyna bazie olejku mineralnego,które ułatwiają usunięcie pozostałości i działają kojąco i nawilżająco na skórę.

Ważną kwestią w przypadku depilacji woskiem jest długość włosa, gdyż nie mogą one być ani za krótkie, ani za długie.

Włosy w miejscach przeznaczonych do depilacj i powinny mieć długość:

na nogach i rękach- 6 mm
na linii bikini i pod pachami- 10mm
na twarzy- 4 mm

Przeciwwskazania do zabiegu woskowania:

zaawansowana ciąża
cukrzyca
zapalenie żył/żylaki
stany zapalne,ropne i grzybicze skóry
choroby skóry,np.łuszczyca
obrzęki skórne i blizny
rany otwarte na skórze
epilepsja
zbyt krótkie włosy
uczulenie na wosk
bezpośrednio po ekspozycji na słońce