Igły iniekcyjne, czyli co?

Igły iniekcyjne to element podstawowego wyposażenia placówek medycznych. Zwykle wykonane z długiej, cienkiej rurki z ostrym, odpowiednio ukształtowanym zakończeniem, które umożliwia wnikanie wewnątrz tkanki bez ryzyka urazu skóry. Z drugiej strony znajduje się plastikowy łącznik w uniwersalnym rozmiarze, pasujący do różnych rodzajów i rozmiarów strzykawek przeznaczonych do iniekcji. Do produkcji igieł najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną.  Igły iniekcyjne wykorzystuje się do wykonywania różnego rodzaju wstrzyknięć leków i płynów oraz pobierania materiałów do badań.

Igły iniekcyjne występują w różnych rozmiarach. Ich średnice są odpowiednio wystandaryzowane i oznaczone kolorystycznie. Najmniejsze, oznaczone jasnożółtą nasadką mają średnicę 0,3 mm, a największe jasnozielone – 2,1 mm.

Rodzaje i zastosowanie igieł iniekcyjnych

Dużą grupę igieł iniekcyjnych stanowią te przeznaczonego do różnego rodzaju wstrzyknięć. Są to:

  • igły do wstrzyknięć podskórnych – cienkie i krótkie, wykorzystywane głównie do szczepień,
  • igły do wstrzyknięć dożylnych – mają różne średnice, zwykle nieco większe niż igły do wstrzyknięć podskórnych, są też od nich dłuższe, wykorzystywane przede wszystkim do podawania leków drogą dożylną,
  • igły do wstrzyknięć domięśniowych – grube, o średnicy 1 mm, średniej długości lub nieco dłuższe, o mocnej, sztywnej konstrukcji, która umożliwia swobodne wkłucia w mięśnie,
  • igły do nakłucia lędźwiowego – bardzo długie i cienkie, wykorzystywane do znieczulenia podpajęczynówkowego i zewnątrzoponowego, a także do pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego do badań.

Wyróżnimy też kaniule dożylne przeznaczone do kilkukrotnej podaży leków, a także igły do portów podskórnych wykorzystywane u osób, które przez wiele miesięcy, a nawet lat poddawane są terapii.

Oddzielną grupę stanowią igły do pobierania krwi w celach diagnostycznych. Ich główną funkcją jest efektywne przebicie skóry. Igła iniekcyjna do pobierania krwi ma specjalny uchwyt i krótki przewód, by mogła współgrać z probówkami, do których pobierany jest materiał do badań.

Bezpieczne użytkowanie igieł iniekcyjnych – najważniejsze zasady

Dla największego bezpieczeństwa należy wykorzystywać igły jednorazowe, sterylne, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Każda igła sprzedawana w hurtowni Salvador Medical jest zamknięta w szczelnym blistrze, który uniemożliwia przedostanie się jakichkolwiek zanieczyszczeń do środka. Do igieł dołączone są specjalne nasadki zabezpieczające je przed uszkodzeniem lub zniekształceniem.

Ostre, ścięte końcówki igieł iniekcyjnych tępią się już po pierwszym nakłuciu. Nie należy zatem wykorzystywać ich wielokrotnie. Oznacza to, że nie wolno wprowadzać leku tą samą igłą, którą pobrano go z fiolki.

Przed wykonaniem iniekcji trzeba dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. W przypadku wstrzyknięć należy wcześniej przygotować odpowiednią dawkę leku, spryskać płynem dezynfekującym ampułkę i ostrożnie wprowadzić medykament do strzykawki. Następnie trzeba zdjąć igłę do nabierania i założyć igłę do iniekcji. Jeśli w strzykawce powstaną pęcherzyki powietrza, należy delikatnie postukać w jej dno lub bok. Kolejny krok to wypuszczenie całego powietrza poprzez naciśnięcie tłoka. Po tym należy wyznaczyć miejsce wkłucia, zdezynfekować je i lekko naciągnąć skórę.

Pobieranie krwi do badań również powinno odbywać się w sterylnych warunkach. Wcześniej należy przygotować wszystkie niezbędne artykuły, a w tym igłę, probówkę, gaziki ze środkiem odkażającym oraz plaster z opatrunkiem. Przed pobraniem trzeba założyć rękawiczki jednorazowego użytku, umieścić stazę ok. 7-10 cm powyżej miejsca wkłucia oraz zdezynfekować skórę. Po pobraniu materiału badań należy ostrożnie wyjąć igłę z żyły, dociskając miejsce nakłucia suchym, sterylnym wacikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *